Expozice Cesty časem - procházky třebíčskou historií

Od listopadu 2012 je nově otevřena interaktivní expozice "Cesty časem - procházky třebíčskou historií." Expozice se nachází v nově zrekonstruovaném zámeckém křídle, které je součástí areálu baziliky sv. Prokopa a bývalého Valdštejnského zámku v Třebíči. Autorem expozice je Doc. PhDr. Michal Stehlík PhD. Koncept  celkové instalace je zaměřen na všechny věkové kategorie dětí a mládeže, kterým má hravou formou přiblížit třebíčskou historii a zároveň ve městě provozovaná středověká i novověká řemesla.

Celkovou instalaci výstavy prováděla firma Amos Design Brno, pro kterou firma 3D-Atelier dodávala a instalovala několik výchovně naučných modelů pro sekci "historie a vývoj města."

Dominantní je 3D model historického vývoje osidlování od 1. období výstavby Klášteru a Podklášteří, včetně náměstí mezi hradbami, přes budování Předměstí, Nových dvorů, Židovského města, čtvrti Jejkov až po novodobou výstavbu železnice, vlakového nádraží, silničního průtahu městem a panelových celků, které leckdy necitelně zasáhly do pozvolného historického vývoje a urbanistického celku.

Vývojové etapy byly rozděleny podle období do čtyř barev. Návštěvníci mají možnost si sami skládáním jednotlivých dílů uvědomovat vývoj města včetně destrukčních zásahů v období 20. století.

Neméně zajímavým je i model bloku měšťanské zástavby složený z domu gotického, renesančního a barokního s ukázkou typických štítů daných slohových etap a s průhledy do interiérů, ve kterých je naznačena řada slohových etap, což je pro takovéto domy typické. Zároveň model ukazuje i zázemí měšťanských domů se stájemi, skladišti, sklepy... Možný je i pohled do střechy na typické tesařské zpracování krovů daného slohu.

Návštěvníci si mohou pomocí ovládacího panelu rozsvítit libovolnou místnost a zároveň se dočíst o funkčnosti a historickém zařazení daného místa.

 


Читать электронный журнал Космополитен, Бурда и другие.
Kontakt

Michal Kutil - majitel

mobil: +420 603 157 022
kutil[z]3d-atelier.cz

Vít Záworka - majitel

mobil: + 420 602 383 664
zaworka[z]3d-atelier.cz